Správná péče

Useň, tedy vyčiněná kůže, je přírodním materiálem, který i po vytvoření poppetky nadále pracuje. Díky pórům dýchá, nasává vlhkost, nečistoty, prach či mastnotu. Po zpracování je useň pružná, pevná a dobře drží tvar. Pokud je ale vystavována vysoké vlhkosti nebo nadměrnému zatěžování, má sklony k deformaci. Proto ji pravidelně impregnujte speciálními přípravky určenými na kůži. Aby useň nevysychala a nelámala se, používejte ošetřující přípravky na kožené galanterní výrobky s obsahem vosků nebo olejů, nikoliv prostředky na čištění obuvi. Na větší znečištění usně pořiďte speciální čistící pěnu. 

Na čištění podšívky lze použít dětské vlhčené ubrousky nebo jemný kartáček a žlučové mýdlo. Pokud je to potřeba, proces čištění opakujte. Dbejte však na to, abyste nepromáčeli useň. Poté podšívku vysušte papírovou utěrkou a poppetku nechte vyschnout volně na vzduchu, nikdy však na topení nebo na přímém slunci. Zip můžete promazávat včelím voskem. Jestliže poppetku z usně delší dobu nenosíte, vycpěte ji výplňovým materiálem a uchovávejte ji v prachovém sáčku, který je součástí balení.  

Slovo závěrem

Považuji za důležité zmínit, že pracuji jen s těmi nejkvalitnějšími usněmi z České republiky a z Itálie, přičemž všechny usně pocházejí z hospodářských zvířat. Kůže tedy nikdy nebyla primární surovinou, pro niž byla zvířata poražena. Čisté geometrické střihy poppetek navíc zamezují plýtvání usněmi a vedou k redukci odpadu. Mějte také, prosím, na paměti, že drobné nepravidelnosti ve struktuře či zabarvení usně nejsou vadou, ale charakteristickým znakem přírodního materiálu.